Když v zimě nejezdíte, je třeba se o elektrokolo před „zimním spánkem“ postarat. Základem je vyndání baterie , očištění kola a jeho správné uskladnění.

Pokud jste na zimu dobře vybaveni, máte správné oblečení a kvalitní vzorek na pneu, můžete na elektrokole jezdit i v zimě, jen musíte myslet na to, že v mrazu nevydrží tak dlouho, vybije se dříve než jste zvyklí z léta.

Nyní jdeme na tu zimní údržbu.

Baterie

  1. Baterii vyndejte z elektrokola
  2. Zkontrolujte kontakty, případně je možné jejich ošetření konzervačním přípravkem
  3. Baterii skladujte při cca 10 – 20ºC na suchém místě
  4. Skladujte ji nabitou na cca 60% kapacity.
  5. Baterii pravidelně kontroluje – cca 1x měsíčně – při poklesu pod 40% ji dobijte opět na 60%.

Podrobnější návod najdete v článku: Jak se přes zimu postarat o baterii u elektrokola

Motor

Motor vašeho elektrokola nepotřebuje zvláštní péči. Je zapouzdřený a chráněný proti prachu a stříkající vodě. Postačí zkontrolovat dotažení šroubů, který drží motor a šroubů, které drží kryt motoru. Pouze pokud jste si všimli u motoru nějakých výkyvů ve výkonu, vyšší hlučnosti a jiných anomálií, svěřte své elektrokolo do servisu.

Mytí

Rám elektrokola, ráfky a další součásti po sezóně pořádně umyjte a důkladně vysušte.

Nedoporučuje se k odstranění špíny používat tlakovou myčku. Vysoký tlak z wapky by mohl dostat vodu do motoru elektrokola a poškodit ho.

Omytý a vysušený rám ošetřete vhodným přípravkem, který kolo na zimu zakonzervuje. Stejně tak, jak znáte přípravky na auto ( autokosmetika ) existují i speciální přípravky na kolo.

Mechanické části elektrokola

Elektrokolo je ve spoustě ohledech stejné, jako klasické jízdní kolo a potřebuje obdobnou údržbu. Zaměřte se především na hybné části.  Pro čištění řetězu můžete použít pračku řetězu.

  • Umyjte elektrokolo speciálními přípravky na kolo.
  • Namažte veškeré části, které se hýbou. Použijte k tomu určené přípravky a oleje.
  • Zkontrolujte dotažení šroubových spojů, většina šroubů na kola má předepsaný utahovací moment.

Displej a ovladače

Displej sundejte a skladujte přes zimu na suchém místě. Má-li displej baterii postarejte se i o ni. Jeli dobíjecí, tak ji můžete v průběhu zimy dobít. Případně zapsat si na seznam jarních úkolů: koupit novou baterii do displeje.

Skladování

V zimě skladujte na suchém místě, s relativně stálou teplotou. Kolo je lépe skladovat zavěšené, aby celou zimu nestálo na pneumatikách, pláště by se mohly deformovat. Existují různé nosiče a držáky na zavěšení kol.

Nezapomeňte také na dobré zabezpečení. Odložená elektrokola ve sklepě nebo v garážích často přitahují nenechavce.

Domácí kruhový trénink

Jak lépe jezdit na kole? Samozřejmě, co nejvíce jezdit a jezdit. Ale jak se ještě více zlepšit? Začněte cvičit, posilte své tělo, posilte střed svého těla. Budete pak lépe své kolo ovládat, budete mít lepší stabilitu, více si užijete jízdu z kopce.

Mám pro vás tip z partnerského blogu sportigo.cz, vyzkoušejte jejich domácí kruhový trénink.