Ve světě cyklistiky se velmi dravě hlásí o pozornost nový cykloturistický směr – bikepacking. Což si představte jako více denní trempování na kolech. Určitě jste si již všimli cyklistů s koly, kde okolo rámů mají nejrůznější kapsy a kapsičky a pod řídítky připevněný spacák, s velkou pravděpodobností šlo milovníka bikepackinku. 

Co je bikepacking 

Při definici můžeme vycházet ze slova bikepacking. To je složeno ze dvou slov Bike (jízdní kolo) a packing (zabalit se). Jde tedy o vícedenní cestování (tramping) na kole, kdy si do různých kapslí a kapsiček umístěných na rámu kola, zabalíme to nejnutnější na cestu a na přespání v přírodě. 

Díky bikepackingu tak můžete poznat mnoho míst v přírodě kolem nás a zároveň si užít dobrodružství při cestování. 

Komu je to málo, může vyrazit na několika denní bikepackingový závod. 

p

Bikepacking (Bike=kolo a Packing=balení): vícedenní cyklo výlet, kde si výbavu na kempování vezete na kole a díky specifickému systému brašen/batohů, do kterých sbalíte potřebné vybavení, zůstává kolo stále stabilní a ovladatelné. 

O tom, co je bikepacking vyprávěl v rozhovoru pro blog sportigo.cz, jeden z propagátorů bikepackingu u nás Dag Raška, který je také provozovatelem webu www.bikepacking.cz, kde najdete vše o této moderní cyklo disciplíně.  

Co je bikepacking? Představ nám ostatním, tento, v posledních letech, stále populárnější způsob cestování na kole. 

Bikepacking je známý zhruba od roku 2007, kdy vznikly první rámové brašny. A můžeme ho brát jakou takovou evoluci v cykloturistice. Jeho hlavní výhodou je, že se brašny bez potřeby použití nosičů dají jednoduše upnout na jakékoliv kolo, co kdo má. 

Člověk je omezený kapacitou, a tudíž je nucen omezovat množství potřebných věcí. S tím jde ruku v ruce váha. Čím méně věcí, tím nižší váha. Pokud k tomu připočteme, že bikepackingové vybavení je uchyceno v ose kola, tak spolu s nízkou váhou kolo neztrácí na své ovladatelnosti a hbitosti. A o to nám při bikepackingu primárně jde. 

  

Co nesmí chybět ve správné bikepacking výbavě? Kdybys měl sestavit bikepacking checklist, řekněme na kratší dvoudenní výpravu, co by tam kromě kola nemělo chybět? 

Tím, že jsi jmenoval kolo jsi mi sebral vtipnou odpověď. Dobře, tak kolo máme. Pak je nutnost mít brašny, základem je brašna řidítková a podsedlová. Na dvoudenní cestu, tedy jednu noc a za předpokladu, že nepojedu v extrémním počasí, je dobré si vzít věci na převlečení. Věř mi, že nechceš po celodenní jízdě lézt v propocených věcech do spacáku, nejenom, že se špatně vyspíš, ale zároveň si i ničíš spacák. Tím se dostáváme ke spaní. Spacák, a to, pokud možno péřový, protože syntetika se do brašen dost špatně balí, karimatku a pokud jsem si jistý, že pršet nebude, tak nic dalšího nepotřebuji. Já předpovědím moc nevěřím, tak že si beru tarp. 

Dále nepromokavé kalhoty a bundu. Téměř žádné místo nezaberou a mnohdy se mi moc a moc hodily. To by asi tak mohlo být vše. Já, poněvadž si i sám vařím, beru ještě lihový vařič, hrnec, lžíci, hrneček a líh. A přeci jen jsem na něco zapomněl. Nářadí, základní náhradní díly, nůž, čelovka, igelitka na odpad a lopatka na lidský odpad. 

Jaká by byla tvá hlavní rada pro začínající bikepackery?  

Nebát se zkusit to a vyrazit. Spousta lidí nemá problém vyrazit naložený na kole na cestu, ale nevěřil bys kolik lidí má problém ve chvíli, kdy mají někde v lese o samotě přespat. Takže pokud si někdo není stoprocentně jistý, že to dokáže, tak mám jednoduchou radu: ve dvou se to lépe táhne. 

Kompletní rozhovor z Dagem Raškou si přečtěte zde: Velký rozhovor o bikepackingu | SportiGo.cz 

 

Jaké kolo vybrat na bikepacking 

Pro bikepacking se nejčastěji využívají gravel kola nebo horská kola. Se zvětšující se kapacitou baterií a její umístění do rámu, je možné využít i elektrokola, ale zde je stále určitý limit v dojezdu a hledání místa, kde dobít baterii. Naštěstí se počet míst, kde lze elektrokolo volně nabít rozšiřuje.